MF DNES 14. 12. 2009

Plzeň – Plzeňský kraj chce předložit do poloviny příštího roku Sněmovně návrh zákona o Národním parku Šumava. Smyslem bude snížit současnou rozlohu parku na třetinu.

Zmenšila by se tak moc ochranářů a zvýšila možnost kraje a obcí ovlivnit rozvoj území. Kraj bude jednat s Jihočechy, aby návrh zákona podaly oba regiony společně,” řekl včera radní Plzeňského kraje Petr Smutný (ČSSD). „Jsme teprve na začátku. Musíme ještě zvážit, zda návrh zákona předložíme staré Sněmovně, nebo nové, aby na jeho schválení byla nějaká šance,” dodal Smutný.

Vedení parku ale takové plány považuje za utopistické. „Podobné názory neslyším od pana radního Smutného poprvé. Už o tom hovoří delší dobu. Věřím, že v praxi nemá naději nic takového prosadit,” kontruje ředitel národního parku František Krejčí.

Park byl zřízen nařízením vlády z roku 1991. O rok později ho potvrdil zákon o ochraně přírody. Kraji proto podle Smutného nic v předložení zákona nebrání. Současných 69 tisíc hektarů šumavského parku by se podle něj mělo snížit na 20 až 25 tisíc.

Odklad kvůli kůrovci: „Jsem přesvědčen o tom, že současný experiment je nadměrný. Bohaté Německo, tedy Bavorsko, si dovolilo nejprve 15 tisíc hektarů. Nedávno ho sice rozšířily o 11 tisíc hektarů, ale bezzásahovost tam budou aplikovat až v roce 2027. Odklad si dali proto, aby zvládli kůrovce,” uvedl Smutný. Šumavský park má přitom z celkové výměry téměř 57 tisíc hektarů lesa. „A my tam necháváme kůrovce, aby si dělal, co chtěl, což nejde,” dodal radní.

Park podle kraje stále rozšiřuje nejpřísněji chráněnou oblast, kde se podle zákona nezasahuje. Poté, co obce před několika lety expanzi I. zóny neschválily, si park podle Smutného „vymyslel management bezzásahovosti a dělá si to po svém”, a rozšiřuje tak vlastně první zónu.

Vedení Plzeňského kraje předpokládá, že návrh zákona získá podporu všech politických stran.