Lidové noviny 7. 9. 2009

NOVÁ PEC: Ze „své” Vysočiny na Šumavu dorazil uplynulý víkend někdejší premiér Miloš Zeman, aby se zapojil do boje proti kůrovcové kalamitě.

Během návštěvy nejvíce postižených lokalit Zeman prohlásil, že kůrovec již na Šumavě napáchal škody za 32 miliard korun. Vedení správy parku ale tento odhad považuje za nesmyslný. Zeman, který v dubnu shlédl zasažené lesy z vrtulníku a označil nezasahování proti kůrovci za zločin, navštívil Šumavu na pozvání ředitele parku.

Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná,” uvedl Zeman na adresu zastánců nezasahování proti kůrovci. Podotkl, že Jihočeský a Plzeňský kraj, na jejichž území Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava leží, by měly mít právo ovlivňovat tamní dění.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) tento týden odložil zvažované vyhlášení stavu nebezpečí. Zimola v sobotu vysvětlil, že jeho vyhlášení odložil, protože nyní správa parku avizuje ochotu ke spolupráci.

Zemanem vyčíslená škoda je podle ředitele správy šumavského parku Františka Krejčího nesmysl, také podle něj neplatí, že by vedení parku proti škůdci nebojovalo. „Na 20 procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje,” vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu.

Podle Jaroslava Vrby z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity je současný boj proti kůrovci nafouknutou mediální bublinou. „Nikdo z nás nepodporuje bezzásahovost v celém parku. Nám se jedná o nějakých 13 procent území parku,” poznamenal Vrba.

S ním nesouhlasí soudní znalec Ivo Vicena. „Šumava není v pořádku, došlo tady k velké katastrofě. A to, co tady předvádí ministerstvo životního prostředí, je kamufláž. Lesy umírají ve velkém rozsahu, nový les tam vzniknout nemůže,” uvedl Vicena.