Tomáš Jirsa, senátor, uveřejněno v LN 28. 8. 2009
jako reakce na článek z LN 18. 8.: Na Šumavě za pět set let

Šumavští starostové, hejtmani a regionální politici několik let varovali před vznikem kůrovcové kalamity na Šumavě. Byli jsme za to nazývání dřevožrouty, agenty těžařských lobby a obviňováni, že chceme na Šumavě těžit dřevo. Všechna obvinění byla samozřejmě nesmyslná, protože jediný, kdo v centrálních částech Šumavy smí těžit a prodávat dřevo, je správa NPŠ.

Dnes ministr Miko, podporován na tiskové konferenci pány Bursíkem, Ambrozkem a Moldanem tvrdí, že má kůrovcovou kalamitu pod kontrolou. Ministr ve své tiskové zprávě uvádí, že letos NPŠ vytěží 130 000 m3 kůrovcového dřeva. A ředitel NPŠ Krejčí popisuje opatření na zastavení kůrovcové kalamity: “V parku je dvacet těžkých strojů harvestorů, dvacet “železných koní”, tedy lanových pásových vyklízečů, lehké vyvážecí soupravy a 150 dělníků s motorovými pilami. A tento týden ještě najíždí nová technika“. Na dřevařském serveru www.silvarium.cz visí inzeráty hledající těžařské kapacity pro likvidaci kůrovce na Šumavě.

Ministr Miko však zapomněl veřejnosti sdělit, že před odchodem skandalizovaného “lesnického” ředitele NPŠ Žlábka se na Šumavě těžilo v roce 2002 11 tisíc m3 a v roce 2003 13 tisíc m3 kůrovcového dřeva. Je potřeba veřejnosti nahlas sdělit: Současné “ekologické” vedení NPŠ těží v lesích Národního parku Šumava desetkrát (!!!) více dřeva než za nenáviděného Žlábka. A podle slov ředitele Krejčího najíždí další těžařská technika. Paradoxně, Šumavu dnes ovládli těžaři. Kam se mezi těžkou lesnickou technikou a erozními rýhami poděla ekologie? Vždyť nám ministři Ambrozek a Bursík a oba “ekologičtí” ředitelé NP Šumava Pavlíčko a Krejčí slibovali, že k “drastickým holosečným” těžbám na Šumavě už nikdy nedojde, že tu bude divočina plná stabilního lesa! A závěr? Podporují-li pánové Miko, Bursík, Ambrozek a Moldan současné těžby na Šumavě, nelze je oprávněně nazvat jinak než agenty těžařské lobby.