Právo 15. 5. 2009

Prezident Václav Klaus včera odpoledne přijal na Hradě expremiéra a bývalého předsedu ČSSD Miloše Zemana. Ten předal hlavě státu otevřený dopis, ve kterém Klause žádá, aby pomohl zastavit škody způsobené kůrovcem na Šumavě.

Zeman do sídla české hlavy státu dorazil společně s bývalým rakouským kancléřem Alfrédem Gusenbauerem, předsedou Mezinárodního koordinačního výboru Světového společenského fóra Dialog civilizací Valmerem Schwimmerem a prezidentem Světového společenského fóra Dialog civilizací Vladimírem Ivanovičem Jakuninem.

Všichni včetně Zemana předsedali II. mezinárodní pražské konferenci. „Hovořili jsme samozřejmě o výsledcích této konference, o činnosti různých nevládních organizací, které podobné konference organizují,” řekl Právu Zeman po setkání s prezidentem. „Diskutovali jsme o ekonomické krizi a o jejích východiscích, o Unii, o spolupráci mezi Ruskem a EU a o dalších tématech,” doplnil. Prý nemluvili o vnitropolitické situaci v ČR.

Zeman předal dopis ke kůrovcové škodě na Šumavě předsedovi Sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD). Předá jej i šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a premiéru Janu Fischerovi.

Zeman již v úterý ohlásil trestní oznámení na exministra životního prostředí Martina Bursíka. Viní ho ze „zločinu proti přírodě”, neboť činil neodborná rozhodnutí – nekácet napadené stromy.

Politizace dění v Národním parku Šumava dosáhla podle šéfa vědecké sekce rady parku Jakuba Hrušky nesnesitelného stupně. Pod prohlášení, jehož je Hruška spoluautorem, se za dva dny od Zemanova vystoupení podepsaly tři desítky přírodovědců.

Většina vědecké obce podporuje bezzásahový režim v části NP Šumava, protože mnoho vědeckých prací z posledních let potvrzuje, že les na Šumavě je schopen samovolné regenerace, přirozeně se obnovuje a je zárukou vytvoření alespoň malého ostrůvku přirozených lesů ve střední Evropě,” míní signatáři.