(vj), MF DNES 10. 9. 2005

Volary – Šumavští starostové i obyvatelé obcí odmítají rozšíření prvních zón národního parku.

Jasně to dali najevo ve čtvrtek večer ve Volarech během diskuse s ředitelem národního parku Aloisem Pavlíčkem. Představitelé obcí chtějí po ministerstvu životního prostředí a vládě, aby řekly, zda obhajují postup správy parku a nechtějí, aby se stromy napadené kůrovcem kácely.

Šumavským starostům se nelíbí nová koncepce ministerstva životního prostředí, kterou prosazuje správa šumavského parku. Plánuje totiž rozšíření prvních zón parku a bezzásahových území. Starostové se bojí, že nebudou moci v lesích těžit dřevo, lidé přijdou o práci a škody jim nikdo neuhradí. “O nové zonaci se s námi nikdo nebavil. Jednoznačně ji ale odmítáme, protože rozšíření zón až na trojnásobek současného stavu je katastrofa,” prohlásil starosta Volar Radek Mrkvička.

Ředitel parku naopak obhajuje scelení a rozšíření zón a tvrdí, že chce s obcemi jednat. “Je důležité najít společnou řeč a postupně se domluvit, třeba i na velikosti prvních zón,” poznamenal Alois Pavlíčko s tím, že obce se k návrhu změn zón vyjádří ve správním řízení.