Václav Janouš, MF DNES 10. 9. 2005

Podle starostů šumavských obcí ubude na horách po dalším rozšíření I. zón národního parku turistů. Jsou také nespokojeni s tím, že v lesích nově zařazených do nejchráněnější zóny nepůjde těžit dřevo.

Volary – Ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko nepřesvědčil šumavské starosty, lesáky, obyvatele ani poslance, že navrhované rozšíření zón až na trojnásobek a okamžité zavedení dvacetiprocentního bezzásahového území jsou správné.

Starostové, kteří mají na své straně i jihočeského hejtmana Jana Zahradníka, se spojili a chtějí společně žalovat stát kvůli škodám, které jim vznikly, protože nesmí v lesích v parku těžit dřevo. Jde o desítky milionů korun.

Volary přišly o 50 milionů korun

Například Volary mají v národním parku 780 hektarů lesa. Vadí jim, že za to nedostávají od státu žádnou kompenzaci a do roku 2002 tak přišly o padesát milionů korun. “Nynější změny zón nebyly s obcemi vůbec projednány, přitom my s nimi nesouhlasíme a tvrdíme, že zásah proti kůrovci by měl být to první, co se bude v lese dít. Nevím, kolik turistů se k nám přijde podívat dvakrát či třikrát na uschlý les,” řekl starosta Volar Radek Mrkvička.

Za všechny starosty tak vyslovil nejčastější obavy: z poklesu turistického ruchu kvůli uschlému lesu a z rozšíření zonace, díky níž nebudou moci obce v lesích nově zařazených do prvních zón těžit dřevo a nebudou přitom ani dostávat za tyto škody kompenzace.

Starostové se tak nahlas jasně ozvali a na své straně mají i poslance, hejtmana, senátory a obyvatele obcí. Nyní většina z šumavských vesnic, kterým vznikly škody, zvažuje žalobu na stát. První takovou už odeslalo občanské sdružení Šumava 21. “Dáváme žalobu na neznámého pachatele kvůli škodám v parku. Použijeme výpočty odborníků, protože už nevidíme jinou šanci. Komunikace se správou šumavského parku skončila, doufáme, že nyní se k nám připojí i starostové,” prohlásil předseda sdružení Jiří Štich.

Škody obcí vzniklé kvůli zákazu těžby vidí i jihočeský poslanec za ODS Miroslav Beneš, který se připojil ke starostům v kritice ministerstva. “Nelíbí se mi, že o Šumavě rozhodují kavárenští povaleči v Praze,” konstatoval Beneš.

Starosty v boji proti rozšíření zonace z nynějších 8,8 tisíce hektaru na 26,5 tisíce hektaru podpořil i bývalý ministr životního prostředí a nynější poslanec Miloš Kužvart. “Doufám, že ti, kteří tady nyní rozhodují o národním parku, se jednou z toho nevylžou a budou odpovědni za škody, které se ukazují už dnes,” řekl Kužvart.

Starostové vidí jedinou šanci ve vládě – ta podle nich musí rozhodnout, zda nezasahování proti kůrovci je správné, či nikoliv, stejně tak jako rozšiřování prvních zón.

Hejtmani se sejdou s Ambrozkem

Ještě v září se proto sejde jihočeský hejtman Jan Zahradník se svým západočeským kolegou Petrem Zimmermannem u ministra životního prostředí Libora Ambrozka a budou chtít, aby se vláda k problému jasně postavila. “Mám pocit, že každý další dokument na papíře už nepomůže, a je třeba, aby vláda a ministr řekli, že takto je to správně, či naopak,” poznamenal Zahradník.

Ačkoliv ředitel parku Alois Pavlíčko neměl ve čtvrtek večer ve Volarech, kde starostům a lidem vysvětloval nové záměry parku, téměř žádnou podporu a většina z lidí byli jeho odpůrci, odcházel odsud s úsměvem a tvrdil, že šlo o velmi dobrou výměnu názorů. Rozhodně prý necítí, že nesouhlas starostů, lesáků, obyvatel i politiků může zcela zhatit plánovanou změnu zón.

“O řadě problémů, které starostové mají, víme. Nyní obdrželi návrhy nové zonace a tu s nimi projednáme ve správním řízení. Pochopitelně to může ovlivnit i další jednání, ale od toho tu jsme,” řekl Pavlíčko.

Foto popis: ZŮSTALY JEN PAHÝLY. Jiří Mánek ze Správy Národního parku Šumava (vlevo) a Jiří Štich z občanského sdružení Šumava 21 stojí před kůrovcem zničenými stromy na Šumavě. Starostové, ochranáři a politici řešili problémy rozšíření zón parku na setkání ve Volarech.
Foto autor: FOTO: ČTK – DAVID VEIS