Václav Janouš, MF DNES 4. 8. 2005

Šumava – Šumavští starostové vyhlásili správě národního parku staronovou válku: napsali dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi, že se obávají usychání lesa v parku v důsledku toho, že se stromy napadené kůrovcem nekácí.

Starostové mají pocit, že park slouží jako laboratoř pro nejrůznější pokusy, jak pečovat o les, a chtějí, aby se znovu v parku kácely stromy napadené kůrovcem.

“Když jdu dnes do lesa, je mi do pláče. Až po prameny Vltavy je uschlý les, a pokud to tak půjde dál, tak za chvíli máme celou Šumavu uschlou. A to nechceme dopustit,” říká starosta Horské Kvildy Eduard Hones.

Představitelé šumavských obcí tvrdí, že pokud dokáží, že nezasahování člověka do přírodních procesů v lesích je špatný krok, dotáhnou svůj boj do konce. Budou požadovat odstoupení ministra životního prostředí, vedení správy národního parku i nastolení jasné a neměnné koncepce, jak o národní park pečovat.

Polovina starostů obcí v šumavském národním parku se už připojila a podepsala pod dopis, který míří na stůl premiéru Paroubkovi.

Všechny obce shodně tvrdí: v posledních letech díky nezasahování proti škůdcům v lesích uhynulo přes 1,5 tisíce hektarů lesa, například na Březníku či u pramenů Vltavy. Plochy se dále rozšiřují a nedá se očekávat, že během několika let zde vyroste nový les, tak aby se přirozený stav vyrovnal.

Vůbec poprvé se tak spojily jak západočeské, tak jihočeské obce. “Domáháme se toho, aby stát nepřipustil tak zásadní odklon od politiky přírody, na základě které byl v roce 1991 národní park vyhlášen. Chceme, aby byl dodržován zákon a prioritou byla ochrana přírody vedoucí ke zlepšování přírodního prostředí, tedy chráněn les před škůdci,” píší v dopise starostové například Horské Kvildy, Kvildy, Borových Lad, Modravy nebo Srní.

Požadavků obcí je více

Starostové však jdou ještě dál a už nyní upozorňují, že pokud prosadí své připomínky, boj neskončí. “Chceme, aby se premiér podíval, zda se dodržuje zákon, a pokud zjistí, že máme pravdu a hospodaření je špatné, pak přijde na řadu otázka odstoupení vedení národního parku,” říká starostka Borových Lad Stanislava Barantálová.

Dopis podepsalo jedenáct obcí, další se k nim chtějí připojit. Příkladem mohou být Volary, které žádají, aby v parku byla jasná koncepce, která se nebude měnit vždy s příchodem nového ministra.

“K dopisu se připojím. To, co se v šumavských lesích děje, je hrůza a je to na odstoupení ministra životního prostředí a všech jeho našeptávačů,” míní starosta Volar Radek Mrkvička.

Jiří Paroubek, který nyní řeší hlavně krizi okolo zásahu policistů na CzechTeku a navíc byl na dovolené, zatím dopis nepřečetl. “Zatím nejsem schopna říct, kdy se k této problematice dostane. Nejdříve, po skončení vládních prázdnin,” uvedla včera mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

Úředníky dopis překvapil

Ministerské úředníky, kteří o systému péče v parku rozhodují a které starostové nejvíce kritizují, včera překvapilo, že šumavští starostové dopis odeslali. “Já jsem se o něm dozvěděla a překvapil mě, protože stejně jako správa parku i ministerstvo se snaží s obcemi co možná nejvíce vycházet,” řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Ředitel parku Alois Pavlíčko, který má nyní dovolenou, už několikrát starostům jejich obavy z uschlého lesa vyvracel. Od začátku, co nastoupil do své funkce, tvrdil, že právě na přírodní procesy a uschlý les se nechají také lákat turisté a není důvod se obávat jejich úbytku. “Už jsme otevřeli první zážitkovou trasu na Březník, kde je vidět i uschlý les, pod nímž se rodí nový,” hájí bezzásahovou péči Alois Pavlíčko.