Václav Janouš, MF DNES – Jižní Čechy 4. 8. 2005

Starostové šumavských obcí se obrátili o pomoc na premiéra, aby jim pomohl zastavit odumírání lesa kvůli kůrovci, kterého správa parku odmítá likvidovat.

Šumava – Šumavští starostové vyhlásili správě šumavského národního parku staronovou válku: napsali dopis premiérovi Jiřímu Paroubkovi, že se obávají usychání lesa v parku proto, že se stromy napadené kůrovcem nekácí.

Starostové mají pocit, že šumavský park slouží jako laboratoř pro nejrůznější pokusy, jak pečovat o les, a chtějí, aby se znovu v parku kácely stromy napadené kůrovcem. “Když jdu dneska do lesa, je mně do pláče. Až na Prameny Vltavy je dnes uschlý les, a pokud to takto půjde dál, tak za chvíli máme celou Šumavu uschlou. A to nedopustíme, my chceme z ní mít zelenou střechu Evropy,” prohlásil starosta Horské Kvildy Eduard Hones.

Představitelé šumavských obcí tvrdí, že pokud dokážou, že nezasahování člověka do přírodních procesů v lesích je špatný krok, dotáhnou svůj boj do konce. Budou požadovat odstoupení ministra životního prostředí, vedení správy národního parku i nastolení jasné a neměnné koncepce, jak o národní park pečovat, která se nezmění ani po výměně ministrů.

Podpis připojila polovina obcí

Polovina z obcí ležících v šumavském národním parku se už připojila a podepsala se pod dopis, který míří na stůl premiérovi Jiřímu Paroubkovi.

Obce shodně tvrdí: v posledních letech díky nezasahování proti škůdcům v lesích uhynulo přes 1,5 tisíce hektarů lesa například na Březníku či Pramenech Vltavy. Plochy se rozšiřují a nedá se očekávat, že během několika let vyroste na těchto místě nový les, tak aby se přirozený stav vyrovnal. Vůbec poprvé se tak spojily jak jihočeské, tak i západočeské obce. “Domáháme se toho, aby stát nepřipustil tak zásadní odklon od politiky přírody, na základě které byl v roce 1991 národní park vyhlášen. Chceme, aby byl dodržován zákon a prioritou byla ochrana přírody vedoucí ke zlepšování přírodního prostředí, tedy chráněn les před škůdci,” píší v dopise starostové například Horské Kvildy, Kvildy, Borových Lad, Modravy nebo Srní.

Starostové však jdou ještě dál a už nyní upozorňují, že pokud prosadí své připomínky, boj tentokrát neskončí. “Chceme, aby se premiér podíval, zda se dodržuje zákon, a pokud zjistí, že máme pravdu, pak přijde na řadu otázka odstoupení vedení národního parku,” uvažuje starostka Borových Lad Stanislava Barantálová.

Ačkoliv dopis podepsalo jedenáct obcí, další se k nim připojí. Příkladem mohou být jihočeské Volary, které chtějí, aby v parku byla jasná koncepce, která se nebude měnit vždy s příchodem nového ministra. “K dopisu se připojím. To, co se v šumavských lesích děje, je hrůza a je to na odstoupení ministra životního prostředí a všech jeho našeptávačů,” míní starosta Volar Radek Mrkvička.

Jiří Paroubek, který nyní řeší hlavně krizi okolo zásahu policistů na technoparty CzechTek, zatím dopis nepřečetl i proto, že je na dovolené. “Zatím nejsem schopna říct, kdy se k této problematice dostane. Nejdříve, až skončí vládní prázdniny,” uvedla včera mluvčí vlády Lucie Orgoníková.

Ministerské úředníky, kteří o systému péče v parku rozhodují a které starostové nejvíce kritizují, včera překvapilo, že šumavští starostové dopis odeslali. “Já jsem se o něm dozvěděla a překvapil mě, protože stejně jako správa parku i ministerstvo se snaží s obcemi co možná nejvíce vycházet,” řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Ředitel parku Alois Pavlíčko, který má nyní dovolenou, už několikrát starostům jejich obavy z uschlého lesa vyvracel. Od začátku, co nastoupil do své funkce, tvrdil, že právě na přírodní procesy a uschlý les se nechají také lákat turisté, a nikoliv se obávat jejich úbytku.

“Už jsme otevřeli první zážitkovou trasu na Březník, kde je vidět i uschlý les, pod nímž se rodí nový,” hájí bezzásahovou péči Pavlíčko.