Autor: Petr Pokorný, Právo 21. 6. 2005

Starosta Prachatic a poslanec Jan Bauer (ODS) bude v parlamentu interpelovat ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDUČSL) a premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) kvůli nespokojenosti šumavských obcí s možnostmi dalšího rozvoje tohoto regionu.

Vyplynulo to z výsledků koordinační schůzky, na níž se minulý týden sešli v Prachaticích zástupci podnikatelské sféry a obcí Horní Vltavice, Nová Pec, Volary a Stožec. “Situace je opravdu velice kontroverzní a také z tohoto důvodu se problematikou špatné spolupráce a částečného omezování turistického ruchu zabývalo i nedávné valné shromáždění Svazu měst a obcí Jihočeského kraje,” uvedl Bauer. Podle něj patří mezi sporná témata například omezování sjízdnosti horní Vltavy, omezování turistických stezek v okolí Boubína, památníku Adalberta Stiftera a další “restrikce”, které ve svém důsledku omezují rozvoj celé oblasti.

“V žádném případě nechceme současnou situaci ve vztahu k národnímu parku a chráněné krajinné oblasti uměle vyhrocovat. Na druhou stranu se ale nikdo nemůže divit, že některá opatření, která naprosto postrádají logiku, nebudeme jen tiše přecházet. Správa NP a CHKO Šumava si musí uvědomit, že na jí spravovaném území žijí lidé, kteří vnímají jak ochranu přírody, tak současně i celkový rozvoj regionu,” dodal Bauer. Dodal, že ze strany státu v této oblasti zcela chybí jakékoli respektování názorů zástupců regionu a místních samospráv.

“Slíbil jsem proto přítomným zástupcům obcí, že jejich požadavky, mezi něž mimo jiné patří existence smysluplné vize rozvoje Šumavy, stanovení kompenzací za újmy způsobené zvláštní ochranou, stanovení jasných pravidel hry a ochrana přírody se sociálně-ekonomickou odpovědností, budu prostřednictvím písemné interpelace tlumočit ministrovi životního prostředí a premiérovi české vlády,” konstatoval Bauer.