tš, MF DNES 4. 10. 2004

Vimperk (tš) – Občanské sdružení Šumava 21 vyzvalo v otevřeném dopise starosty šesti obcí v Národním parku Šumava, aby podpořili žalobu proti ministerstvu životního prostředí a Správě Národního parku Šumava.

Občanské sdružení založené letos na jaře několika lesníky z Prahy a Kašperských Hor tvrdí, že uplatňováním principu bezzásahovosti správa parku a ministerstvo zničily přírodní prostředí na území několika tisíc hektarů a porušily právní normy. “Podporujeme starosty šesti jihočeských obcí, kteří požadují přeřazení Národního parku Šumava ze druhé do páté kategorie podle kritérií světové organizace IUCN. Zároveň reagujeme na hysterické výpady organizací, jako je Hnutí Duha,” uvedl jednatel sdružení Šumava 21 Jiří Štich.

Hnutí Duha považuje výzvu za pokus o politický nátlak. “Připomínáme, že pod novým vedením parku žádná kůrovcová kalamita nebyla. Všechno je to nesmysl,” reagoval vedoucí programu lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Bláha mimo jiné tvrdí, že změny zón ze druhých na páté by prakticky přinesly likvidaci šumavského parku a umožnilo plošnou těžbu stromů. “Podle mezinárodní organizace IUCN tvoří druhé zóny národní parky a páté jen chráněné krajinné oblasti,” poznamenal Bláha.

Národní park Šumava vznikl v roce 1991 vládním usnesením za podpory ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Princip takzvané bezzásahovosti uplatňuje správa parku jen na 1400 hektarech ve vyšších polohách, jako v lokalitách Smrčina, Trojmezná a Prášily.